Грешни схващания за зимните гуми

Грешни схващания за зимните гуми

Според последните промени в закона от 15 ноември до 1 март автомобилите трябва да са със зимни гуми. Да отговорим на няколко разпространени, но грешни мнения:

Не е нужно да сменям летните гуми със зимни!

Лятната гума губи много от качествата си при температура под 7 градуса по Целзий. От това следва че каучука на лятната гума се втвърдява и се влошава сцеплението с пътя дори и при сух, но студен асфалт. А при наличието на сняг малката дълбочина на грайфера на лятната гума не може да осигури необходимото сцепление. Специално проектираните зимни грайфери са с много по-голяма дълбочина и в комбинация с мекия зимен каучук на протектора, зимната гума дава една относително висока сигурност и безопасност при шофиране в зимни условия.

Зимните гуми са по-скъпи!

Разликата между нова лятна и нова зимна гума е несъществена, в рамките на до 10%. Имайки предвид че летния протектор в зимни условия се износва по-бързо и се влошават динамичните качества на автомобила заради недоброто сцепление с пътя определено си заслужават тази несъществена разлика в цените. А освен това да не забравяме и собствената си и на другите участници в движението сигурност и безопасност. А при добра експлоатация и съхранение комплект зимни гуми спокойно може да се използва три сезона, естествено ако се е запазила достатъчно дълбок грайфер.

Зимните гуми са по-шумни и некомфортни!

Това беше преди 15-ина години когато зимните гуми бяха с едни големи и груби грайфери, съвременните зимни гуми се отличават с много ниски нива на шума и осигуряват нормално и комфортно пътуване на максимално разрешените скорости.

Зимните гуми са по-нестабилни при високи скорости!

Първото което трябва да се спазва е скоростния индекс на гумата, това е валидно и за летните гуми. Не може да искате каквато и да е устойчивост от гумата ако скоростния й индекс е Т (до 190 км/ч, а Вие сте ускорили до 200 км/ч например, без значение лятна ли е или зимна. А когато се спазва разрешената от закона скорост, едва ли някой ще усети разлика в устойчивостта на автомобила.

Ето и някои препоръки при експлоатацията на зимни гуми:

  • Грайфера на зимната гума е добре да е поне 4 мм, независимо че индикатора за износване е до 1,6 мм;
  • Не използвайте гуми с дата на производство по-стара от 8 -10 години, колкото и добре да изглеждат грайфера на протектора и да не са използвани;
  • Проверявайте налягането поне веднъж седмично и напомпете гумите с 0.2 бара над посочените от производителя на автомобила стойности, тъй като заради разликите в температурите налягането пада. Спад от 10 градуса понижава налягането в гумите с 0.1 бара;
  • Използвайте комплект от четири зимни гуми, а не само две на водещите колела а другите две летни, поради увеличаване на риска от поднасяне;
  • Съхранявайте гумите на хладно и сухо и ги предпазвайте от контакт с масла и горива.

Вашият коментар

Close Menu